מחסנים את כל הילדים! על חיסונים בילדות ורפואה סינית

מחסנים את כל הילדים!

על חיסונים בילדות ורפואה סינית

 

מאת: רויטל לב ארי

 

בבוקר נאה לפני שנים רבות את ביקר גוליאן סקוט בארץ, בעודנו אוכלים ארוחת בוקר במרינה בת"א, שאלתי אותו: "גוליאן, מה אתה חושב על חיסונים?" תשובתו הפתיעה אותי ברגע הראשון, "אה" הוא הכריז "לגמרי שיניתי את דעתי לגבי חיסונים!" מה? שאלתי, "עכשיו אני מבין שאם אנו רוצים או לא, החיסונים יישארו כאן הרבה מאוד זמן. ואנחנו פשוט צריכים ללמוד לחיות איתם..." במילים אחרות, אין מה לריב עם המציאות.

 

התשובה הזאת של גוליאן, בדרכו הגאונית בפשטותה משקפת כל כך את המציאות הקלינית אותה כל מי שמטפל בילדים חווה יום יום. החיסונים הם נושא מורכב ומשמעותי מאוד בשנות הילדות. יש להם השפעות קצרות וארוכות טווח. לעיתים יש את התחושה כי רב הנסתר על הגלוי. החיסונים גם יודעים לעורר רגשות קיצוניים מאוד אצל אנשים.  המתנגדים לחיסון, אינם מכירים בהישגיו ובעובדה כי המחלות נגדן מחסנים כמעט ועברו מהעולם המתחסן (העולם המערבי). המצדדים לעומתם רואים את ההתנגדות לחיסונים כתימהונית במקרה הטוב וכמסוכנת ביותר, בדרך כלל.

למשל, זוהי תגובה למאמר באינטרנט בנושא חיסונים, לא נגעתי.  "אל תחסנו ואל תבואו אחר כך לילל,  אם משהו לא רוצה לחסן את הילד שלו כי הוא אינטליגנט ומשכיל לאללה זה בסדר מבחינתי. אבל שיפסיקו גם להביא אחר כך ילדים כאלה למחלקה (ולא חסרים כאלה) ולילל שרוצים שנציל אותם. חאלס, קחו אחריות עד הסוף. תנו להם מיים קדושים של הומאופטים וכאלה. נמאס כבר מכל אלו שיודעים ה-כ-ל ומלכלכים כל הזמן על רופאים ורפואה, אבל אחר כל באים שנתקן את כל השטויות שהם עושים. תמותו בשקט ובטבעיות אלטרנטיבית. רופא עצבני " 

 

לא, המאמר הזה לא עוסק בשאלה האם לחסן או לא. על השאלה הזאת יכולים רק הורי הילד לענות. התפקיד שלנו הוא לעודד את ההורים ללמוד את הנושא לעומק, להיות ערים וקשובים לילד שלהם. אנו יכולים לעזור להם לקבוע תוכנית חיסונים המתאימה להם מתוך אבחנה מדויקת של הילד. אנו יכולים גם לעזור רבות בהכנת הילד לקבל את החיסון ולטפל בתופעות שעלולות לקרות בעקבותיו.

 

חשוב לזכור כי החיסונים ניתנים ברובם בשנה הראשונה לחיים, כשמערכות הגוף, בעיקר מערכת החיסון ומערכת העצבים עדיין לא הבשילו. התינוק יקבל בשנה הראשונה למעלה    מ – 20 חיסונים (ר' טבלה)

החיסונים ניתנים ע"פ תוכנית קבועה מראש ולא לפי התבוננות אינדיווידואלית על התינוק, מאפייניו וצרכיו האישיים. לעיתים גם לא נשמרת ההנחיה לא לחסן ילד חולה. החיסון ניתן בשלב בו הילד מתמודד עם אתגרים מורכבים כמו גמילה מהנקה, הוצאת שיניים או כניסה לגן.

גם אופן הכנת החיסון, החומרים שהוא מכיל ואיכותו האנרגטית, משפיעים על התגובה של הילד ועל תופעות אפשריות.

מבחינה סינית הבעיות יופיעו יותר ובעיקר אצל ילדים חלשים יותר – "ילדי חוסר".

ואת הפגיעה נראה באיברים שקשורים למערכת החיסון: Kid, Liv, Lu,, Sp שאחראי על הזיכרון החיסוני.

 

חשוב לחסן את הילד שהוא במצב טוב. במרפאה אנו נפגשים עם התינוק והוריו לפני החיסון ובודקים את מצבו. מנסים לאבחן האם יש לו מספיק צ'י להתמודד עם החיסון כראוי? האם הוא סובל ממצב שיכול להקשות אליו את החיסון כמו ליחה, חום, קור וכו'. והאם הוא שייך "לקבוצת סיכון" – קבוצה בה אנו רואים פגיעות חמורות יותר. במידה ויש צורך מטפלים ומכינים את התינוק לחיסון.

 

עם איזה תינוקות מומלץ להיזהר יותר?

 

ü      תינוקות של חוסר

ü      תינוקות לאחר לידה קשה והיווצרות של סטגנציה של צ'י ודם בראש או מצוקה עוברית

ü      תינוקות שנולדו מטיפולי פוריות (תלוי הסוג הטיפולים, משך הטיפולים, מצב כללי של הצ'י של האם

ü      תינוקות עם רקע משפחתי קרוב (בעיקר הורים אחים) של אלרגיות, מחלות כרוניות,מחלות אוטואימוניות וסרטן.

ü      תינוקות חסרי שקט בצורה בולטת – כל הזמן צורחים ולא מוצאים את מקומם.

ü      תינוקות שהגיבו קשה לחיסון קודם.

ü      אם התינוק חולה מומלץ לחכות לפחות שבועיים שלושה עד מתן החיסון.

 

חשוב לזכור כי תגובה חמורה לחיסון לא תופיע בדרך כלל כרעם ביום בהיר. התגובות לחיסון הן תגובות בעליה מדורגת ולכן ההתוויה החשובה מכולן היא התגובה לחיסון קודם. אני תמיד אומרת להורים שבאים לקבל יעוץ ולווי לחיסונים, שאנחנו צריכים להחליט רק עם מה ומתי מתחילים, כי המציאות והתגובה של הילד לחיסון תראה לנו כבר איך להמשיך. במילים אחרות ללכת צעד צעד.

 

תגובות לחיסון:

 

 • תגובה מיידית – מגיעה ישר אחרי החיסון
 • תגובה קצרת מועד – מס' שבועות לאחר החיסון, שיא התגובה החיסונית מתרחשת שבועיים אחרי החיסון. אנו ממשיכים במעקב על התינוק  עד שישה שבועות.
 • תגובה ארוכת מועד – יכולה להופיע חודשים ואף שנים לאחר החיסון. בד"כ לא ניתן יהיה לקשר לחיסון באופן ישיר.

 

יש שורה ארוכה של תופעות היכולות להיגרם בעקבות חיסון. חלקן בעלות קשר ישיר לחיסון וחלקן לא. לעיתים התגובה היא "צל עמום" של המחלה נגדה מחסנים. במקרה אחר נראה תופעות המגיעות בצורה מחזורית. בכל מקרה של תגובה גם אם הקשר ברור וגם אם לא, מומלץ לטפל.

 

תגובות מידיות -  התגובות האופייניות ביותר הן חום, חוסר שקט, אפאתיות, נסיגה התפתחותית, חוסר תאבון, חוסר חיוניות. בכל מקרה של תגובה מידית לחיסון מומלץ לפגוש את התינוק כמה שיותר מהר ולטפל במה שרואים. במידה ויש חום, צריך לטפל בחום: בנקודות כמו Liv2, Co11, Gv14.

במידה והתינוק חסר שקט ובוכה הרבה, צריך לחזק את האדמה עם נקודות כמו: Sp3, St36, Sp6, Liv3 יכולות להתאים.

 

תגובות קצרות מועד – תגובות אופייניות יהיו נזלת שמתחילה ושוכחת להיגמר, שיעול, חוסר חיוניות כללי, עצבנות ושינויים בהרגלי השינה. יכולה להופיע מחלת חום. מומלץ להתחיל את הטיפול כמה שיותר סמוך להופעת הסימנים הקליניים. הטיפול יהיה לפי הדופק והסימנים הקליניים ובעיקר יהיה לחיזוק האברים הקשורים למערכת החיסון Liv, Kid, Lu, Sp. נקודות כמו Lu7, Lu9, St40, Kid10, Kid3, Sp6 יכולות להיות בחירה נכונה.

 

תגובות ארוכות טווח – כאן בעיקר נראה את המאפיינים של  LPF (ר' מאמר נפרד) הסימנים הקליניים יהיו ממושכים, מעבר למספר שבועות. יכולים להופיע בצורה מחזורית. וכמעט תמיד נראה נפיחות של בלוטות. הטיפול יהיה גם הוא ממושך משום שכאן חוסר האיזון נמצא ברמה העמוקה של הגוף, מספר אברים מעורבים ולעיתים גם המרידיאנים המיוחדים. את הפגיעה הזאת חשוב מאוד לאזן כי היא יכולה להוביל לחוסר איזון שילווה את האדם בחייו הבוגרים.

 

טיפול ואבחנה סינית:

 

L.P.F:

 • חיסונים הם הגורם העיקרי ל L.P.F.
 • המחלה נכנסת לגוף שלא בדרך הטבע ופוגעת בסיכוי הגוף לסלקה באופן טבעי.
 • הסימנים הקליניים מתפתחים בהדרגה והם ממושכים – חודשים ושנים.
 • נפיחות ופגיעה בבלוטות לימפה (Sp), וברקמות האמורות להגיב לחיסון ולייצר נוגדנים (Liv)
 • הבעיות יהיו כרוניות – נוזלים באוזניים, אדנואידים ושקדים מוגדלים, אסטמה אלרגיות ועוד.

 

הטיפול ב LPF הוא ארוך וממושך. יכול להגיע למספר חודשים. העיקרון הטיפולי יהיה בדרך כלל לחזק את ה Kid, לאזן את ה Liv וה Sp. נקודות עיקריות Bailao, Bl18, Bl20 (ר' פירוט במאמר נפרד)

 

קור/חום:

 • החיסון עצמו אנרגיה של קור (וירוס/חיידק). גם אופן ההכנה ושימור החיסון יוצר קור.
 • הקור גורם לריאקציה של חום, ומה שנראה לעיתים קרובות זה החום.
 • החום יכול להיות חד פעמי או חוזר לפרקים/מחזורי.
 • סימנים קליניים – חום, קושי בהרדמות, התינוק מתעורר ערני ורוצה לשחק, נצמד לאם.

 

הטיפול יהיה לסילוק ואיזון החום. נקודות כמו Liv2, Gv14, Co11, Co4 יוכלו להתאים. לאחר מכן צריך לחזק. ולאחר מספר של טיפולים ניתן יהיה לטפל בקור.

 

.

חולשה:

 • מתן החיסונים הנרחב גורם למערכת החיסון לעבוד קשה ולהחלש.
 • האיברים הקשורים מתעייפים – Lu, Sp, Liv, Kid.
 • סימנים קליניים: חולשה, נפילות אנרגיה, חוסר תאבון ובררנות שהתפתחו, נטייה לחלות בקלות ועוד.
 • נראה שהתינוק מהרגע שקיבל את החיסון, כל הזמן חולה.

 

הטיפול יהיה חיזוק, חיזוק, חיזוק.  ניתן להשתמש במוקסה על St36, Cv12. נקודות בדיקור כמו Lu9, Sp6, Co6 יכולות להתאים.

 

ליחה:

 • פגיעה באיברים הקשורים לרקמות החיבור – בלוטות, רקמה רירית.
 • פגיעה באדמה – בעיקר חולשה ותקיעות של אדמה.
 • פגיעה ב Sp, Liv
 • סימנים קליניים – ילד מלא ליחה, נזלת, תאבון ירוד או מוגבר, בררנות, שלשולים, יציאות ריריות.

 

הטיפול בליחה הנגרמת מחיסון יכול להיות מורכב וממושך. חשוב להקפיד להוריד מקורות ליחה מהתזונה. ולתת צמחים מחייכים ומחזקים. דיקור בנקודות עץ שיאזן אדמה  כמו GB41. נקודות נוספות כמו St40 או Lu7.

 

רוח:

 • פגיעה בהתפתחות המנטלית התקינה של הילד, פגיעה ב Ht וב Shen.
 • פגיעה ב Du mai – מערכת העצבים והמוח.
 • ישר לאחר החיסון -  חוסר שקט קיצוני, נסיגה התפתחותית, ותחושה שהילד לא בסדר ולא חוזר לעצמו.
 • פגיעה בהתפתחות תקינה ומנטלית .
 • הפגיעות הכי קשות!

 

חייבים לטפל ASAP ולנסות ל"החזיר את הילד". Sp3, Gv16 יכולות להתאים. מומלץ בחום להתייעץ במקרה כזה.

 

לסיכום...

אפשר לחסן אחרת. אפשר לאבחן את הילד ולהתאים לו תוכנית חיסונים אישית. אפשר לתמוך בו סביב מתן החיסון, ואפשר לאזן חוסר איזון הנוצר בעקבותיו. 

הרשמה לעדכונים מהאתר

הרשמו לרשימת הדיוור של פיקפיק ותקבלו
עדכונים מאיתנו למייל ולפייסבוק שלכם. >>

יעוץ אישי

יש לכם שאלות? רוצים לקבל ייעוץ אישי?
מלאו את פרטיכם ונשמח לעזור לכם. >>
כל הזכויות שמורות לפיקפיק 2010 | תקנון ותנאי שימוש
נבנה ע"י כתום