אצבעוני המפקד

חיזוק חיסוני ושיעולהשם:
"ובראש הגדוד צועד, אצבעוני המפקד. הוא חמוש כובע פלדה ובידו סיכה חדה..." לעזרה בהגנה על הילד הבאנו את בכיר המפקדים.

אצבעוני המפקד הינו סירופ צמחי מרפא, אשר נמצאו בשימוש נרחב ברפואה העממית וכן ברפואת הצמחים המודרנית כיום, לטיפול ומניעה של מחלות וזיהומים שונים, ע"י תמיכה וחיזוק של מע' החיסון. סירופים מהווים לרוב שיטה נפוצה ובטוחה לעבודה בצמחי מרפא עם ילדים. הסירופים מבוססים על סוגי דבש שונים, או סוכר טבעי - ומיוצרים בתהליכי הכנה מסורתיים של השריית הצמחים ובישולם האיטי.

מידע כללי
המונח חיזוק חיסוני מתייחס לכל גורם אשר עשוי לסייע לתפקוד המע' החיסונית, להתמודד בצורה יעילה יותר עם מזהמים פוטנציאליים. גוף האדם מתמודד עם כמות עצומה של מזהמים לאורך כל שעות היממה, כאשר לרוב אנו ממשיכים בשגרת חיינו ולא נותנים את הדעת למלחמה התמידית המתחוללת בגוף - בין תאי מע' החיסון למגוון של חיידקים, וירוסים ופטריות.
הנטייה להידבק בזיהומים אצל ילדים ותינוקות היא גבוהה יותר, בעיקר בשל העובדה שמע' החיסון נמצאת עדיין בשלבי התפתחות וכן בשל החשיפה הממושכת למזהמים וסכנת ההידבקות מילדים אחרים, בגן ובמסגרות אחרות.
מחלות זיהומיות בילדים נפוצות בעיקר בחורף. בעונה זו, הילדים במסגרות החינוכיות השונות, נמצאים רוב הזמן ביחד במרחב סגור ולא תמיד מאוורר, המגדיל את האפשרות להדבקה. חיזוק מע' החיסון ע"י צמחי מרפא יעיל במיוחד

לילדים הסובלים מנזלת או ליחה תמידיים, שיעול ממושך, חולשה כללית וכו', ה"תופסים" כל וירוס שעובר בסביבה וגוררים את הזיהום לשרשרת בעיות ומעגל חולי המתמשך תקופה ארוכה. צמחי מרפא מחזקים בעיקר את קו ההגנה ראשון של מע' החיסון -  בריריות השונות בגוף. זאת ע"י העלאת רמת התנגודת החיסונית שלהן, כאשר ידוע כי הריריות הן ברוב המקרים אזור החיץ המפריד בין הגוף הסטרילי כביכול, לסביבה החיצונית ה"מזוהמת" -  במע' הנשימה, העיכול, עיניים, גרון וחלל הפה וגם במע' השתן.

ברוב המקרים, כאן פוגש המזהם לראשונה את הגוף. המערכה המתנהלת תקבע בסופו של דבר אם תתפתח מחלה סיסטמית, במידה והמזהם פורץ את הקו הראשון, ואם לאו.

צמחי מרפא יעילים במיוחד בקרב ילדים ותינוקות למגוון גדול של בעיות זיהומיות, כאשר קו הגנה זה עדיין פרוץ, במקרים מסוימים, עד להשלמת ההתפתחות הביולוגית.

מטרות הטיפול הצמחי המוצע בפורמולה זו -

1. חיזוק התגובה החיסונית הראשונית של מערכת החיסון (הגברה של תפקוד תאים פאגוציטיים).

2. פעילות אנטי בקטריאלית ואנטי ויראלית ישירה.
3. כיוח (הוצאת הליחה) והגנה על רקמות ריריות פגועות במערכת הנשימה.
4. שיפור תהליכי עיכול וספיגה במערכת העיכול.

מה בפורמולה?

שם הצמח

5 מ"ל מיצוי מכיל:

מרוה רפואית (Salvia off.)

150 מ"ג

בת קורנית (Coridothymus cap.)

200 מ"ג

געדה מצויה (Teucrium polium)

150 מ"ג

אכינצאה אנג. שורש (Echinacea ang. radix)

150 מ"ג

אכינצאה פרחים (Echinacea pur. fls.)

200 מ"ג

סמבוק שחור (Sambucus nigra

150 מ"ג


הצמחים

אכינצאה (Echinacea spp.) מקורו של הצמח בצפון אמריקה, שם הוא היה בשימוש נרחב ע"י האינדיאנים המקומיים, למניעה וריפוי של מגוון מחלות וזיהומים. אכיניציאה הוא מהצמחים הנחקרים ביותר בעולם כיום, בעקבות השפעתו על מע' החיסון בגוף. הצמח מעצים את האפקט הכללי של מע' החיסון ע"י הגברת פעילותם של התאים הפגוציטים (התאים הבולעים את החיידקים), כקו הגנה ראשון של מע' החיסון. כמו כן, השורש מגביר הנעה של זרימה לימפטית וזרימת דם, החיוניות לתפקוד המע' החיסונית. השורש נמצא יעיל כנגד מגוון נרחב ביותר של וירוסים וחיידקים, כמחזק אפקטיבי של מע' החיסון והתגובה החיסונית וכן כמפחית תהליכים דלקתיים בגוף. בנוסף, שורש האכינצאה משפר תהליכי ספיגה במע' העיכול – לצמח טעם מעט חריף ועוקצני, המגביר תנועתיות לאורך מע' העיכול והפרשת חומציות בקיבה. לפרחי האכינצאה תכונות אנטי ויראליות ואנטי בקטריאליות, המסייעות בהחלשתו והשמדתו של המזהם.

בת קורנית
(Coridothymus cap.) צמח הגדל בר בא"י, בעל ריח וטעם אופייני המזכיר את האזוב המצוי. יעיל למע' הנשימה העליונה למצבים של סינוסיטיס אקוטי וכרוני, נזלות ודלקות אוזניים. נמצא בשימוש נרחב ברפואה העממית בקרב ערביי הגליל למטרות אלו. דלקות וזיהומים במע' הנשימה העליונה, נגרמים לא אחת בשל גירוי במע' העיכול, עקב תזונה לקויה וספיגה נמוכה -  היוצרים עומס מטבולי. הקורנית מסייעת בשיפור הספיגה ובחיטוי מע' העיכול מפני מזהמים שונים. בנוסף, תכולת השמנים האתריים מסייעת בחיטוי ובשבירת הליחה.

געדה מצויה (Teucrium polium) הגעדה המצויה היא צמח מריר העשיר בשמנים אתריים, בעלי ניחוח ייחודי, ומשמש במשך שנים רבות, כתבלין וכצמח מרפא, את האוכלוסייה הערבית המקומית. צמח מחזק ומעשיר, בעל אופי ייחודי של הנעה, טיהור וחיטוי של מערכות בגוף, בעיקר העיכול והנשימה. בנוסף הצמח מכייח ומחטא יעיל ביותר בכל המצבים הזיהומיים/דלקתיים המלווים בליחה מרובה.

מרווה רפואית (Salvia off.) אף הוא צמח נפוץ בשימוש רפואי כבר אלפי שנים לדלקות וזיהומים שונים. הצמח מכיל שמנים אתריים בעלי תכונות חיטוי יעילות כנגד מגוון חיידקים וירוסים ופטריות. המרווה נחשבת לצמח מחזק ומעורר – משפרת זרימת דם בגוף, מחזקת את פעילות מע' החיסון, תומכת בפעילות בלוטת האדרנל, ומסייעת בשיפור תהליכי ספיגה ועיכול במעי. בנוסף לתכונות החיטוי היעילות במע' הנשימה, המרווה מסייעת בכיוח וכן בייבוש של הליחה והנזלת. השמנים האתריים שבה, מסייעים בהרפיה של כיווצים בדרכי האוויר בריאות ובכך מקלים על תהליך הנשימה, במקרים של עודף ליחה וחרחורים. 

סמבוק שחור (Sambucus nigra) נפוצים בשימוש באירופה מזה מאות שנים לטיפול ב"מחלות חורף" שונות. בעלי טעם אניס עדין, ידועים בשל פעולתם לשיקום וריכוך ריריות מע' הנשימה. מספר חומרים פעילים בסמבוק אף יעילים לחיזוק חיסוני ולהרגעה כללית. הצמח יעיל למקרים של שיעול, נזלות כרוניות, אלרגיות וגירויים שונים במע' הנשימה. תכונה ייחודית נוספת של הסמבוק היא סיוע בפריקת חום, במקרים של חום גבוה לאורך זמן.

 
המלצות נוספות

  • בראש ובראשונה מומלץ להקפיד באופן שוטף על תזונה מגוונת ועשירה באבות המזון, בויטמינים ובמינרלים, המספקת את כלל צרכי הגוף – דגנים מלאים, קטניות, דגים מהים הצפוני העשירים באומגה 3, פירות וירקות.
  • מומלץ לשלב כתוסף תזונה, מולטי ויטמין ומינרל כלשהו המכיל את ההשלמות התזונתיות הדרושות. מומלץ לשלב בטיפול נטילה של ויטמין C ואבץ התומכים בפעילות מע' החיסון.
  • במקרים של מחלה אקוטית המלווה בחום, מומלץ שלא להעמיס ולהכביד על הגוף העסוק בתגובה החיסונית. יש להקפיד על מנוחה מתאימה ולא לאכול מאכלים כבדים או לאכול יתר על המידה.  מומלץ להתבסס על מאכלים קלים ועתירי נוזלים כמו מרקים ומיצי ירקות ופירות.

    בהצלחה....

הערה חשובה: המידע בעלון זה אינו רפואי ואינו התוויתי. אין בו בכדי להוות המלצה לטיפול מכל סוג שהוא. המידע לצורכי
                     לימוד לבד. יש להיוועץ ברופא / מטפל לפני השימוש בתוספי תזונה / מזון מכל סוג שהוא.

 

הרשמה לעדכונים מהאתר

הרשמו לרשימת הדיוור של פיקפיק ותקבלו
עדכונים מאיתנו למייל ולפייסבוק שלכם. >>

יעוץ אישי

יש לכם שאלות? רוצים לקבל ייעוץ אישי?
מלאו את פרטיכם ונשמח לעזור לכם. >>
כל הזכויות שמורות לפיקפיק 2010 | תקנון ותנאי שימוש
נבנה ע"י כתום