ההיכל הלבן

טיפול בשיעול, ליחה וקשיי נשימה

השם: הצבע הלבן מסמל ברפואה הסינית את אלמנט המתכת. אלמנט של ניקיון, גבול והגנה. הראות שולטות על העור והנשימה ומייצגות את הגבול העליון של הממלכה ואת קו ההגנה הראשון על הגוף.

אודות המוצר

ההיכל הלבן הינה תערובת של תמציות צמחי מרפא, לחיזוק מע' החיסון ולטיפול ומניעה של שיעול וליחה, הנגרמים עקב מחלות וזיהומים שונים במע' הנשימה.

מידע כללי
מערכת הנשימה מורכבת מדרכי האוויר העליונות (האף והסינוסים), ודרכי האוויר התחתונות -  המעברים הצינוריים (סימפונות), דרכם עובר האוויר אל הריאות ומהן. הצינורות בהם זורם האוויר לאורך כל מע' הנשימה, מצופים מבפנים באזור חיץ רירי, הבנוי מתאים ייחודיים המייצרים רירית המופרשת באופן קבוע. רירית זו מופרשת ביתר שאת, כאשר קיים מצב דלקתי, הנגרם ע"י מזהמים שונים, אלרגיות, או בשל מחלות נשימתיות אחרות.
הליחה היא רוק המעורב בריר מדרכי הנשימה, המגיעה אל הפה באמצעות רפלקס השיעול, במטרה להוציאה החוצה. שיעול המלווה בכיח, הנקרא שיעול פרודוקטיבי או לח, קיים במחלות רבות של דרכי הנשימה. ליחה של אדם בריא, היא בצבע לבן או שקוף, והיא לרוב נספגת באופן טבעי בגוף. כאשר הליחה צמיגית יותר ובצבע כהה יותר (צהבהב – ירוק – חום), הדבר מעיד בד"כ על זיהום חיידקי ודלקת מקומית. חומרת השיעול נמדדת על פי יכולת מערכת הנשימה לפלוט את הליחה החוצה. מידה זו נעוצה בתפקודן של הסיליה (שערות זעירות, הפרושות לאורך דרכי הנשימה ודוחפות את הליחה מעלה). בנוסף חומרת השיעול תלויה גם במידת צמיגיות הליחה וחומרת הזיהום.

השיעול היבש מאידך, ברוב המקרים מייצג רק גירוי של דרכי הנשימה ואינו מערב הוצאת ליחה. שיעול יבש מקושר במרבית המקרים למחלות זיהומיות חולפות של דרכי הנשימה (בד"כ ויראליות) ולאלרגיות, או נגרם עקב שינויים במזג האוויר ואף בשל מצבי סטרס, או עקה נפשית.
חיזוק מע' החיסון וחיטוי ישיר של מע' הנשימה - יעיל במיוחד לילדים ולמבוגרים, הסובלים מנזלת או ליחה תמידיים, שיעול ממושך, חולשה כללית וכו', ה"תופסים" כל וירוס שעובר בסביבה וגוררים את הזיהום לשרשרת בעיות ומעגל חולי, המתמשך תקופה ארוכה.

מטרות הטיפול הצמחי המוצע בפורמולה זו -

1. כיוח – סיוע בהוצאה ושבירת הליחה.

2. הרחבת סימפונות הריאה ופעילות אנטי דלקתית. 
3. חיזוק התגובה החיסונית הראשונית של מערכת החיסון.
4. פעולת חיטוי אנטי בקטריאלית ואנטי ויראלית ישירה.

5. פעילות מרככת של ריריות מע' הנשימה המסייעת במקרים של שיעול רפלקסיבי.

מה בפורמולה?

שם הצמח

5 מ"ל מיצוי מכיל:

אסטרגלוס (Astragalus memb.)

250 mg

אכינצאה שורש (Echinacea ang. radix)

150 mg

טיון השמש (Inula helenium)

250 mg

בת קורנית (Thymus vulgaris)

200 mg

שוש קרח (Glycyrrhiza glabra)

500 mg

סמבוק שחור (Sambucus nigra)

250 mg

הצמחים

בת קורנית (טימין)  (Thymus vulg.) צמח נפוץ ומוכר כתבלין, משמש במשך מאות שנים ברפואת הצמחים, כצמח קלאסי לטיפול במחלות מע' הנשימה. עלי הצמח והפרחים, מכילים תרכובות שמנים אתריים העוזרים בכיוח, בחיטוי יעיל של מע' הנשימה וכן בפעולת פתיחה והרפיה של דרכי האוויר והריאות.
שורש אכינצאה (Echinacea ang. radix) מקורו של הצמח בצפון אמריקה, שם הוא היה בשימוש נרחב ע"י האינדיאנים המקומיים, למניעה וריפוי של מגוון מחלות וזיהומים. אכיניציאה הוא מהצמחים הנחקרים ביותר בעולם כיום, בעקבות השפעתו על מע' החיסון בגוף. הצמח מעצים את האפקט הכללי של מע' החיסון ע"י הגברת פעילותם של התאים הפגוציטים (התאים הבולעים את החיידקים), כקו הגנה ראשון של מע' החיסון. כמו כן, השורש מגביר הנעה של זרימה לימפטית וזרימת דם, החיוניות לתפקוד המע' החיסונית. השורש נמצא יעיל כנגד מגוון נרחב ביותר של וירוסים וחיידקים, כמחזק אפקטיבי של מע' החיסון והתגובה החיסונית וכן כמפחית תהליכים דלקתיים בגוף.
שוש קרח - ליקוריץ' (Glycyrrhiza glabra) הוא צמח הגדל בר בישראל ונודע בפעילותו האנטי דלקתית, בעיקר בשל החומר הפעיל שבו, גליצריזין, המשמש ברפואה לאיחוי כיבים ודלקות. הצמח מגביר פעילות חיסונית, בעיקר כנגד וירוסים, ע"י תמיכה בפעילות של בלוטת האדרנל ומע' נוספות. הצמח תורם לשיקום ריריות פגועות בדרכי הנשימה, העיכול והשתן, ומצפה אותן בשכבה אנטי דלקתית מגינה. בנוסף הצמח מסייע בהוצאת ליחה עודפת במע' הנשימה. 

שורש אסטרגלוסastragalus memb.) ) הוא צמח חשוב ברפואה הסינית מזה אלפי שנים, ולאחרונה תפס מקום נכבד גם ברפואת הצמחים המערבית. השורש משמש בעיקר לחיזוק מערכת החיסון והעיכול ולטיפול באלרגיות ובזיהומים וויראליים. אסטרגלוס ידוע כמחזק (Tonic) כללי של הגוף ובמיוחד של הלב, הטחול ומע' העיכול. ע"י כך הוא מסייע לספיגה והטמעה של חומרי מזון במערכת העיכול.

סמבוק שחור (Sambucus nigra) נפוצים בשימוש באירופה מזה מאות שנים לטיפול ב"מחלות חורף" שונות. בעלי טעם אניס עדין, ידועים בשל פעולתם לשיקום וריכוך ריריות מע' הנשימה. מספר חומרים פעילים בסמבוק אף יעילים לחיזוק חיסוני ולהרגעה כללית. הצמח יעיל למקרים של שיעול, נזלות כרוניות, אלרגיות וגירויים שונים במע' הנשימה. תכונה ייחודית נוספת של הסמבוק היא סיוע בפריקת חום, במקרים של חום גבוה לאורך זמן.

טיון השמש  (Inula helenium) הוא צמח נפוץ בארצות אירופה והשורש שלו נמצא יעיל למגוון בעיות נפוצות במע' הנשימה. מכיל תרכובות שמנים אתריים וחומרים פעילים שונים, המרגיעים את רפלקס השיעול במוח, ובנוסף ידוע כמכייח ומחטא מפני מגוון של חיידקים ומזהמים אפשריים. טיון השמש מסייע בהרפיה של כיווצים בדרכי האוויר בריאות ומקל על תהליך הנשימה, במקרים של עודף ליחה וחרחורים.
 

המלצות נוספות

  • פעילות גופנית  מכל סוג שהוא, תורמת באופן משמעותי לחיזוק מע' הנשימה והחיסון, לכיוח יעיל ולסיבולת ריאות טובה יותר.
  • במקרים של מחלה זיהומית אקוטית או כרונית, מומלץ ליטול ויטמין C ולוכסניות אבץ ולנוח ככל האפשר.
  • במקרים של גודש ליחתי ושיעול קשה, ניתן לשלב אינהלציות של צמחי מרפא או של שמנים אתריים כמו:
    אקליפטוס, קורנית, מנטה חריפה, קינמון, אורן וכו' - להרגשת הקלה ופתיחה של איזור הנשימה.
  • הקפידו להימנע או להפחית במזונות הידועים כתורמים להיווצרות ליחה. חלב פרה ומוצריו, ידוע כאלרגן וכגורם לגירוי ריריות מע' הנשימה והעיכול ויוצר הפרשת ליחה עודפת. מזונות נוספים הם חיטה, קמח לבן ומוצריו וכן סוכרים פשוטים ופחמימות ריקות. התזונה המומלצת תהיה מבוססת על פחמימות מלאות כמו אורז מלא וכו' וכן לחמים על בסיס שיפון - הידוע באופיו כמייבש ותורם להפחתת הלחות בגוף.

תזונה נבונה למקרי ליחה לא תכלול מזונות הידועים כמקררים ומלחלחים כמו: גלידה וכן אוכל קר ושאינו מבושל, כמו סנדוויצ'ים וכו'. מומלץ להתבסס על מזון חם ומבושל ולשלב מזונות ותבלינים מחממים, התורמים להמרצת הגוף, לחיזוק מע' החיסון, ולכיוח יעיל יותר - פלפל לסוגיו, זעתר(מומלץ ביותר בכל צורה שהיא) בזיליקום, ג'ינג'ר, רוזמרין, קינמון, שום בצל וכו'.

הרשמה לעדכונים מהאתר

הרשמו לרשימת הדיוור של פיקפיק ותקבלו
עדכונים מאיתנו למייל ולפייסבוק שלכם. >>

יעוץ אישי

יש לכם שאלות? רוצים לקבל ייעוץ אישי?
מלאו את פרטיכם ונשמח לעזור לכם. >>
כל הזכויות שמורות לפיקפיק 2010 | תקנון ותנאי שימוש
נבנה ע"י כתום