לוחם אור

טיפול באלרגיות

השם: תפקידה של מערכת החיסון היא להגן על הגוף. באלרגיות לוחם הגוף במרכיבים מהסביבה ומהתזונה. אנו רוצים שמלחמת הגוף תהיה מלחמת אור. לוחם אור היודע במה להילחם ובמה לא.

אודות המוצר

לוחם אור
הינה תערובת ייחודית של תמציות צמחי מרפא, אשר נמצאו בשימוש נרחב ברפואה העממית וכן ברפואת הצמחים המודרנית כיום, לטיפול ישיר במקרים של אלרגיות וחיזוק מע' החיסון, וכן לתמיכה במע' חיוניות בגוף המעורבות בתגובה החיסונית.

מידע כללי
אלרגיה היא תגובת יתר של מערכת החיסון המכוונת כלפי חומרים "תמימים" המצויים באופן רגיל בסביבתנו ואין בהם משום איום וסכנה לגוף ותפקודו התקין. גורמי האלרגיה (הקרויים: אלרגנים) הם בדרך כלל חומרים טבעיים שמקורם בצמחים או בעלי חיים ומצויים באוויר, במזון, במים, וכן בתרופות וחומרים כימיים מסוימים.

כחלק ממנגנון התגובה החיסונית, הגוף משחרר נוגדנים שונים כנגד חומרים זרים העלולים להוות איום על הגוף. כאשר הנוגדן נקשר אל החומר הזר, מתחילה שרשרת תהליכים חיסוניים, עד לניטרול החומר והסרת האיום. קיימים סוגים רבים של נוגדנים, ואצל אנשים הסובלים מאלרגיות נצפה ריכוז גבוה של נוגדנים מסוג IgE בזרם הדם.
במגע עם חומרים זרים, נוגדני IgE נצמדים לדופן תאי פיטום (mast cells) הנמצאים בכל הרקמות בגוף (בעיקר ברקמות החשופות לסביבה - דרכי נשימה, מערכת העיכול ועור). פעולה זו גורמת לשרשרת תהליכים כימיים והפרשת חומרים  המעוררים תגובה אלרגית ודלקתית, ביניהם היסטמינים, לויקוטריאנים וכו'. חומרים אלו גורמים לתופעות המוכרות לנו,  כגון- פריחה, התעטשויות, גרד, אודם, נפיחות ונזלת.
אלרגיות שונות באות לידי ביטוי בצורות שונות הכוללות: אסטמה, קדחת השחת, דלקות עור שונות, דלקות במערכת העיכול,  ובמקרים חמורים אף לגרום להלם אנפילקטי.
ביטוי אלרגי נוסף הוא מחלת האורטיקריה (סרפדת) – זוהי תגובה אלרגית קשה, אקוטית בדרך כלל, היוצרת אדמומיות ופריחה דלקתית מפושטת בעור, המדמה כביכול גירוי הנוצר ממגע עם סרפד.

עצם התגובה האלרגית באנשים מסוימים, כמו גם ריכוז גבוה של נוגדנים מתווכי אלרגיה – טרם הובהר, אך הוא מקושר לרוב לאורח החיים ורמת מתח נפשי גבוהה, לזיהום אוויר ולעומס מטאבולי על הגוף ואיברים חיוניים כמו הכבד.
עומס על מע' העצבים הנובעת מאורח חיים תובעני וחוסר שקט ממושך, עלול להשפיע על מע' אחרות בגוף ביניהן מע' החיסון והעיכול ולשבש את אופן הפעולה התקין והמאוזן שלהן. במקרים מהסוג הזה נפוצות אלרגיות שונות, תסמונת המעי הרגיז וכו'.


מטרות הטיפול הצמחי המוצע בפורמולה -

1. וויסות ומיקוד פעולת מערכת החיסון.
2. פעולה אנטי אלרגנית ואנטי דלקתית המורידה את עוצמת התגובה האלרגית והדלקת המקומית.
3. פעולת הרגעה עדינה וייצוב מע' העצבים.
4. שיפור תהליכי עיכול, ספיגה ותמיכה בפעילות הכבד.

הצמחים

שורש אסטרגלוס astragalus memb.)) הוא צמח חשוב ברפואה הסינית מזה אלפי שנים, לאחרונה תפס מקום נכבד גם ברפואת הצמחים המערבית. השורש משמש בעיקר לחיזוק מערכת החיסון והעיכול ולטיפול באלרגיות ובזיהומים וויראליים. אסטרגלוס ידוע כמחזק (Tonic) כללי של הגוף וכן של הלב, הטחול ומע' העיכול ובכך מסייע לספיגה והטמעה של חומרי מזון במערכת העיכול.

סקוטלריה סינית (scutelaria baic.) השימוש המסורתי של שורש הסקוטלריה ע"פ הרפואה הסינית היה לטיפול במחלות אקוטיות של מע' הנשימה והעיכול. בשנים האחרונות ישנם מחקרים רפואיים רבים, המתעדים את השפעתו על הפחתת התגובה האלרגית. בנוסף הצמח ידוע כיעיל בטיפול ללחץ דם והרגעה כללית.

ע"פ הראייה הסינית המסורתית, שני הצמחים הנ"ל שימשו במשך שנים לטיפול במחלות נשימה ועיכול שונות, הנושאות אופי וסימנים המוכרים לנו כיום כתגובות אלרגיות. עם התקדמות המחקר בנושא רפואת צמחים כיום, הולכת ומתבהרת יעילותם של צמחים אלו -  הן במיקוד וחיזוק מע' החיסון ומע' נוספות, והן בהפחתה ישירה של התגובה האלרגית.

פרחי הסמבוק השחור  (Sambucus nigra) ידועים בשל פעולתם לשיקום וריכוך ריריות מע' הנשימה. מספר חומרים פעילים בסמבוק אף יעילים לחיזוק חיסוני ולהרגעה כללית. הצמח יעיל למקרים של שיעול, אלרגיות וגירויים שונים במע' הנשימה.

שורש שן ארי
(taraxacum off rad.) הוא אחד הצמחים החשובים כיום לטיפול במחלות כבד וכיס מרה וכן לטיפול במחלות מטבוליות שונות. ישנו קשר ישיר בין הצטברות של חומרים רעלניים שונים בגוף לבין האיזון והתפקוד של מע' חיוניות כמו מע' החיסון. מצב זה יכול להביא לחולשה חיסונית, או מאידך, לפעולה לא ממוקדת ולתגובה אלרגית.
השורש מגביר את פעולת חילוף החומרים וההפרשה בכבד ובכליות ובכך עוזר לגוף להתמודד עם עומסים מטבוליים ולהיפטר מחומרים שאינם רצויים.

פרחי קמומיל ((Matricaria rec. נמצאים בשימוש רפואי עוד בימי היוונים הקדמונים, בעיקר לטיפול של מחלות עיכול ולהרגעה עצבית. בקמומיל נמצאו חומרים העוזרים בחיטוי מקומי וכן בהרפיה כללית של איזור העיכול והנשימה. עוזרים בחיטוי מקומי וכן בהרפיה כללית בגוף, הפחתת עוויתות, הרגעה ושיקום מע' העצבים.

המלצות נוספות
מעבר לפורמולת הצמחים המוצעת לעיל, הטיפול באלרגיות צריך לכלול התייחסות לכל הגורמים המשפיעים על המערכות השונות בגוף, המעורבות במנגנון התגובה האלרגית.

  • יש לנסות ולשלול מזונות אלרגניים ידועים כמו, חלב ומוצריו, חיטה ומוצרים המכילים גלוטן ושמרים וכן חומרים אחרים המוספים למזון כמו צבעי מאכל, חומרים משמרים ומייצבים וכו'. אלרגניים נוספים נמצאים בחומרי ניקוי שונים הנפוצים בשימוש ביתי.
    תזונה היפואלרגנית והימנעות מחומרים אלרגניים תוך כדי ניסוי ותהיה, מביאים להתמודדות יעילה יותר של הגוף עם מזהמים סביבתיים ותורמים להפחתה ניכרת בתגובה האלרגית, הן בעוצמה והן בתדירות.
  • נטילת תכשירים פרוביוטיים, מביאה לשיפור תהליכי עיכול, ספיגה והפרשה במעי. נמצא שפרוביוטיקה מפחיתה הן את חדירות המעי לכניסה של אלרגנים למחזור הדם והן רמות של חומרים שונים המתווכים תגובות אלרגיות בגוף.
  • פעילות גופנית מומלצת לשיפור זרימת הדם וההרגשה הכללית ובכך תסייע ביותר לשיפור והמרצה של תהליכי עיכול וספיגה, ייעול  פעולת הכבד וסילוק חומרי פסולת. כמו כן פעילות גופנית משפרת באופן ניכר את תפקוד מע' החיסון ומע' הנשימה.
  • בנוסף מומלצים טיפולים להורדת המתח והרגעה כללית, כמו גם פעילות גופנית כלשהיא כמו הליכה, רכיבה, יוגה או התעמלות אחרת או פעילות חווייתית מעשירה אחרת כמו מדיטציה, חוגי אומנות והעשרה שונים או סתם לרבוץ בפארק או על שפת הים ולנשום אוויר נקי.

    בהצלחה...

הערה חשובה: המידע בעלון זה אינו רפואי ואינו התוויתי. אין בו בכדי להוות המלצה לטיפול מכל סוג שהוא. המידע לצורכי
                     לימוד לבד. יש להיוועץ ברופא / מטפל לפני השימוש בתוספי תזונה / מזון מכל סוג שהוא.

 

הרשמה לעדכונים מהאתר

הרשמו לרשימת הדיוור של פיקפיק ותקבלו
עדכונים מאיתנו למייל ולפייסבוק שלכם. >>

יעוץ אישי

יש לכם שאלות? רוצים לקבל ייעוץ אישי?
מלאו את פרטיכם ונשמח לעזור לכם. >>
כל הזכויות שמורות לפיקפיק 2010 | תקנון ותנאי שימוש
נבנה ע"י כתום