מבצר האבירים

חיזוק ובניה של מערכת החיסון

השם: אם הילד כל הזמן חולה...גייסנו את מיטב האבירים להגן עליו.

מבצר האבירים הינה תערובת של תמציות צמחי מרפא, אשר נמצאו בשימוש נרחב ברפואה העממית וכן ברפואת הצמחים המודרנית כיום, לטיפול ומניעה של מחלות וזיהומים שונים, ע"י תמיכה וחיזוק של מע' החיסון. ומתאימה למצבים בהם הילד כל הזמן חולה.

מידע כללי
המונח חיזוק חיסוני מתייחס לכל גורם אשר עשוי לסייע לתפקוד המע' החיסונית, להתמודד בצורה יעילה יותר עם מזהמים פוטנציאליים. גוף האדם מתמודד עם כמות עצומה של מזהמים לאורך כל שעות היממה, כאשר לרוב אנו ממשיכים בשגרת חיינו ולא נותנים את הדעת למלחמה התמידית המתחוללת בגוף, בין תאי מע' החיסון למגוון של חיידקים, וירוסים ופטריות.
מחלות זיהומיות נפוצות בעיקר בחורף. בעונה זו, השהייה רוב הזמן במרחב סגור ולא תמיד מאוורר, מגדילה את האפשרות להדבקה. חיזוק מע' החיסון ע"י צמחי מרפא, יעיל במיוחד לסובלים מנזלת או ליחה תמידיים, שיעול ממושך, חולשה כללית וכו', ה"תופסים" כל וירוס שעובר בסביבה וגוררים את הזיהום לשרשרת בעיות ומעגל חולי המתמשך תקופה ארוכה. צמחי מרפא מחזקים בעיקר את קו ההגנה ראשון של מע' החיסון -  בריריות השונות בגוף. זאת ע"י העלאת רמת התנגודת החיסונית שלהן, כאשר ידוע כי הריריות הן ברוב המקרים אזור החיץ המפריד בין הגוף הסטרילי כביכול, לסביבה החיצונית ה"מזוהמת" -  במע' הנשימה, העיכול, עיניים, גרון וחלל הפה.
ברוב המקרים, כאן פוגש המזהם לראשונה את הגוף. המערכה המתנהלת תקבע בסופו של דבר אם תתפתח מחלה סיסטמית, במידה והמזהם פורץ את הקו הראשון, ואם לאו.
פורמולה זו יכולה לשמש למניעה, במהלך עונת החורף, או לאנשים בעלי נטייה לחלות יותר מהרגיל, כמו גם לשימוש אקוטי בזמן המחלה.


מטרות הטיפול הצמחי המוצע בפורמולה זו -

1. חיזוק התגובה החיסונית הראשונית של מערכת החיסון (הגברה של תפקוד תאים פאגוציטיים).
2. פעילות אנטי בקטריאלית ואנטי ויראלית ישירה.
3. כיוח (הוצאת הליחה) והגנה על רקמות ריריות פגועות במערכת הנשימה.
4. חיזוק זרימת דם פריפרית.
5. פעילות אנטי דלקתית במערכת העיכול ושיפור תהליכי עיכול וספיגה.

מה בפורמולה?

שם הצמח

5 מ"ל מיצוי מכיל:

אסטרגלוס (Astragalus memb.)

350 mg

אכינצאה שורש (Echinacea ang. radix)

200 mg

ג'ינסנג סיבירי (Eleutherococcus sent.)

200 mg

שורש זנגביל ((Zingiber off.

750 mg

פרופוליס (Propolis)

150 mg

שוש קרח (Glycyrrhiza glabra)

500 mg

 

 

הצמחים

שורש אכינצאה (Echinacea ang. radix) מקורו של הצמח בצפון אמריקה, שם הוא היה בשימוש נרחב ע"י האינדיאנים המקומיים, למניעה וריפוי של מגוון מחלות וזיהומים. אכינצאה הוא מהצמחים הנחקרים ביותר בעולם כיום, בעקבות השפעתו על מע' החיסון בגוף. הצמח מעצים את האפקט הכללי של מע' החיסון, ע"י הגברת פעילותם של התאים הפגוציטים (התאים הבולעים את החיידקים), כקו הגנה ראשון של מע' החיסון. כמו כן, השורש מגביר הנעה של זרימה לימפטית וזרימת דם, החיוניות לתפקוד המע' החיסונית. השורש נמצא יעיל כנגד מגוון נרחב ביותר של וירוסים וחיידקים, כמחזק אפקטיבי של מע' החיסון והתגובה החיסונית וכן כמפחית תהליכים דלקתיים בגוף. בנוסף, שורש האכינצאה משפר תהליכי ספיגה במע' העיכול – לצמח טעם מעט חריף ועוקצני, המגביר תנועתיות לאורך מע' העיכול והפרשת חומציות בקיבה.

שוש קרח
- ליקוריץ'
(Glycyrrhiza glabra) הוא צמח הגדל בר בישראל ונודע בפעילותו האנטי דלקתית, בעיקר בשל החומר הפעיל שבו, גליצריזין, המשמש ברפואה לאיחוי כיבים ודלקות. הצמח מגביר פעילות חיסונית, בעיקר כנגד וירוסים, ע"י תמיכה בפעילות של בלוטת האדרנל ומע' נוספות. הצמח תורם לשיקום ריריות פגועות בדרכי הנשימה, העיכול והשתן, ומצפה אותן בשכבה אנטי דלקתית מגינה. בנוסף, הצמח מסייע בהוצאת ליחה עודפת במע' הנשימה. 

פרופוליס (Propolis) הפרופוליס (pro=למען, polis =עיר, כלומר הגנה בשער העיר) המכונה "דבק דבורים", הוא שרף צמחים, אותו אוספות הדבורים מגזעי עצים, גבעולים וחלקי צמח אחרים. בתוך מעי הדבורה, מעובד הפרופוליס, כאשר התוצר הסופי הוא חומר צמיג, הדומה לפלסטלינה, שצבעו חום-שחור. בכוורת משמש הפרופוליס בעיקר לחיטוי והגנה מבקטריות ווירוסים שונים. מחקרים רבים נערכו אודותיו והראו פעילות אנטיספטית חזקה של הפרופוליס, בנוסף לחיזוק ותמיכה של מע' החיסון. יעיל לדלקות בחלל הפה ובגרון, מסייע להפחתת שיעול, ממריץ את מערכת החיסון ואף נחקר ונמצא יעיל במקרי סרטן מסוימים.

שורש אסטרגלוס
Astragalus memb.) ) הוא צמח חשוב ברפואה הסינית מזה אלפי שנים, ולאחרונה תפס מקום נכבד גם ברפואת הצמחים המערבית. השורש משמש בעיקר לחיזוק מערכת החיסון והעיכול ולטיפול באלרגיות ובזיהומים וויראליים. אסטרגלוס ידוע כמחזק (Tonic) כללי של הגוף ובמיוחד של הלב, הטחול ומע' העיכול. ע"י כך הוא מסייע לספיגה והטמעה של חומרי מזון במערכת העיכול.

ג'ינסנג סיבירי (Eleuterococcus senti.) אחד מצמחי המרפא החשובים שישנם, משמש מזה אלפי שנים במסורות השונות כצמח מחזק ומשפר תהליכים פיזיולוגיים בגוף. צמח אדפטוגני (תומך, משקם ומחזק את פעולת מערכת העצבים ובלוטת האדרנל), מחזק את המערכת החיסונית ומשמש במצבים של חולשה כללית, עייפות וחולשה חיסונית.

זנגביל (Zingiber off.) (ג'ינג'ר) שורש הנפוץ בארצות אסיה, צמח חשוב ברפואה הסינית וההודית, למגוון רחב של סימפטומי "חסר וחולשה". הג'ינג'ר ידוע כמשפר ומייעל תהליכי עיכול וספיגה ע"י המרצת זרימת הדם ושיפור התנועה הפריסטלטית, לאורך צינור העיכול. נחקר רבות אודות יעילותו לשיפור זרימת הדם ההיקפית בגוף (ובכך משפר את התגובה החיסונית) ולשיקום דופנות כלי דם פגועים.

המלצות נוספות

  • בראש ובראשונה מומלץ להקפיד באופן שוטף על תזונה מגוונת ועשירה באבות המזון, בויטמינים ובמינרלים, המספקת את כלל צרכי הגוף – דגנים, קטניות, דגים מהים הצפוני העשירים באומגה 3, פירות וירקות.
  • מומלץ לשלב כתוסף תזונה, מולטי ויטמין ומינרל כלשהו המכיל את ההשלמות התזונתיות הדרושות. מומלץ לשלב בטיפול נטילה של ויטמין C ואבץ התומכים בפעילות מע' החיסון.
  • במקרים של מחלה אקוטית המלווה בחום, מומלץ שלא להעמיס ולהכביד על הגוף העסוק בתגובה החיסונית. יש להקפיד על מנוחה מתאימה ולא לאכול מאכלים כבדים או לאכול יתר על המידה. מומלץ להתבסס על מאכלים קלים ועתירי נוזלים כמו מרקים ומיצי ירקות ופירות.בהצלחה....

הערה חשובה: המידע בעלון זה אינו רפואי ואינו התוויתי. אין בו בכדי להוות המלצה לטיפול מכל סוג שהוא. המידע לצורכי
                     לימוד לבד. יש להיוועץ ברופא / מטפל לפני השימוש בתוספי תזונה / מזון

הרשמה לעדכונים מהאתר

הרשמו לרשימת הדיוור של פיקפיק ותקבלו
עדכונים מאיתנו למייל ולפייסבוק שלכם. >>

יעוץ אישי

יש לכם שאלות? רוצים לקבל ייעוץ אישי?
מלאו את פרטיכם ונשמח לעזור לכם. >>
כל הזכויות שמורות לפיקפיק 2010 | תקנון ותנאי שימוש
נבנה ע"י כתום